Image for MTSW-104-22-G-D-440-LL is not available
MTSW-104-22-G-D-440-LL
DigiKey Part Number
612-MTSW-104-22-G-D-440-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-104-22-G-D-440-LL
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-104-22-G-D-440-LL Models
Category
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A