MTSW-104-09-L-S-390
DigiKey Part Number
612-MTSW-104-09-L-S-390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-104-09-L-S-390
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-104-09-L-S-390 Models
Category
Contact Length - Mating
0.390" (9.91mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.240" (6.10mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A