Image for MTSW-104-09-F-D-395 is not available
MTSW-104-09-F-D-395
DigiKey Part Number
MTSW-104-09-F-D-395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-104-09-F-D-395
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-104-09-F-D-395 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.395" (10.03mm)
Series
Contact Length - Post
0.235" (5.97mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A