Image for MTSW-104-08-T-S-195-RA is not available
MTSW-104-08-T-S-195-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-104-08-T-S-195-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-104-08-T-S-195-RA
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-104-08-T-S-195-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.195" (4.95mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A