Image for MTSW-104-07-S-D-130 is not available
MTSW-104-07-S-D-130
DigiKey Part Number
612-MTSW-104-07-S-D-130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-104-07-S-D-130
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-104-07-S-D-130 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A