Image for MTSW-104-06-L-S-120 is not available
MTSW-104-06-L-S-120
DigiKey Part Number
612-MTSW-104-06-L-S-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-104-06-L-S-120
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-104-06-L-S-120 Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.080" (2.03mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A