Image for MTSW-103-27-G-S-1140 is not available
MTSW-103-27-G-S-1140
DigiKey Part Number
612-MTSW-103-27-G-S-1140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-103-27-G-S-1140
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-103-27-G-S-1140 Models
Category
Contact Length - Mating
1.140" (28.96mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A