Image for MTSW-103-22-L-S-400-002 is not available
MTSW-103-22-L-S-400-002
DigiKey Part Number
612-MTSW-103-22-L-S-400-002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-103-22-L-S-400-002
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-103-22-L-S-400-002 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.400" (10.16mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Number of Positions Loaded
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A