MTSW-103-21-T-S-1212
DigiKey Part Number
612-MTSW-103-21-T-S-1212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-103-21-T-S-1212
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-103-21-T-S-1212 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
1.212" (30.78mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A