Image for MTSW-103-21-S-D-1150 is not available
MTSW-103-21-S-D-1150
DigiKey Part Number
612-MTSW-103-21-S-D-1150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-103-21-S-D-1150
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-103-21-S-D-1150 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
1.150" (29.21mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A