Image for MTSW-103-11-G-S-530 is not available
MTSW-103-11-G-S-530
DigiKey Part Number
612-MTSW-103-11-G-S-530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-103-11-G-S-530
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-103-11-G-S-530 Models
Category
Contact Length - Mating
0.530" (13.46mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.300" (7.62mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A