Image for MTSW-103-08-T-D-220-RA is not available
MTSW-103-08-T-D-220-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-103-08-T-D-220-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-103-08-T-D-220-RA
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-103-08-T-D-220-RA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A