MTSW-102-22-S-D-420
DigiKey Part Number
612-MTSW-102-22-S-D-420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-22-S-D-420
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-22-S-D-420 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.420" (10.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A