Image for MTSW-102-13-T-S-130 is not available
MTSW-102-13-T-S-130
DigiKey Part Number
612-MTSW-102-13-T-S-130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-13-T-S-130
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-13-T-S-130 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
1.000" (25.40mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A