Image for MTSW-102-11-L-S-740 is not available
MTSW-102-11-L-S-740
DigiKey Part Number
612-MTSW-102-11-L-S-740-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-11-L-S-740
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-11-L-S-740 Models
Category
Contact Length - Mating
0.740" (18.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A