Image for MTSW-102-09-T-D-535 is not available
MTSW-102-09-T-D-535
DigiKey Part Number
612-MTSW-102-09-T-D-535-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-09-T-D-535
Description
CONN HDR .100" 4POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-09-T-D-535 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.535" (13.59mm)
Series
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A