Image for MTSW-102-08-T-S-079-NA is not available
MTSW-102-08-T-S-079-NA
DigiKey Part Number
612-MTSW-102-08-T-S-079-NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-08-T-S-079-NA
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A