Image for MTSW-102-08-T-D-292 is not available
MTSW-102-08-T-D-292
DigiKey Part Number
612-MTSW-102-08-T-D-292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-08-T-D-292
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-08-T-D-292 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.292" (7.42mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A