Image for MTSW-102-08-L-D-350 is not available
MTSW-102-08-L-D-350
DigiKey Part Number
612-MTSW-102-08-L-D-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-08-L-D-350
Description
CONN HDR .100" 4POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-08-L-D-350 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.350" (8.89mm)
Series
Contact Length - Post
0.080" (2.03mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A