Image for MTSW-101-09-G-D-105 is not available
MTSW-101-09-G-D-105
DigiKey Part Number
612-MTSW-101-09-G-D-105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-101-09-G-D-105
Description
CONN HEADER VERT 2POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-101-09-G-D-105 Models
Category
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.525" (13.34mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A