Image for MTMS-150-54-S-D-335 is not available
MTMS-150-54-S-D-335
DigiKey Part Number
612-MTMS-150-54-S-D-335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-150-54-S-D-335
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 100 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C