Image for MTMS-130-60-S-D-565 is not available
MTMS-130-60-S-D-565
DigiKey Part Number
612-MTMS-130-60-S-D-565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-130-60-S-D-565
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 60 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMS-130-60-S-D-565 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.565" (14.35mm)
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length
0.825" (20.95mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C