Image for MTMS-120-02-S-D-100 is not available
MTMS-120-02-S-D-100
DigiKey Part Number
612-MTMS-120-02-S-D-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-120-02-S-D-100
Description
CONN HDR .050" 40POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.320" (8.13mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C