Image for MTMS-120-01-T-D-200 is not available
MTMS-120-01-T-D-200
DigiKey Part Number
612-MTMS-120-01-T-D-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-120-01-T-D-200
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C