Image for MTMS-120-01-S-S-220 is not available
MTMS-120-01-S-S-220
DigiKey Part Number
612-MTMS-120-01-S-S-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-120-01-S-S-220
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C