Image for MTMS-118-01-T-S-190 is not available
MTMS-118-01-T-S-190
DigiKey Part Number
612-MTMS-118-01-T-S-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-118-01-T-S-190
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C