MTMS-116-02-T-S-100
DigiKey Part Number
612-MTMS-116-02-T-S-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-116-02-T-S-100
Description
CONN HDR .050" 16POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMS-116-02-T-S-100 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.320" (8.13mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C