Image for MTMS-115-02-L-S-100 is not available
MTMS-115-02-L-S-100
DigiKey Part Number
612-MTMS-115-02-L-S-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-115-02-L-S-100
Description
CONN HDR .050" 15POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.050" (1.27mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.320" (8.13mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C