Image for MTMS-114-60-G-D-280 is not available
MTMS-114-60-G-D-280
DigiKey Part Number
612-MTMS-114-60-G-D-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-114-60-G-D-280
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMS-114-60-G-D-280 Models
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Series
Contact Length - Post
0.445" (11.30mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.825" (20.95mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C