Image for MTMS-114-51-T-S-155 is not available
MTMS-114-51-T-S-155
DigiKey Part Number
612-MTMS-114-51-T-S-155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-114-51-T-S-155
Description
CONN HDR .050" 14POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.155" (3.94mm)
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.410" (10.41mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C