Image for MTMS-113-53-S-D-230 is not available
MTMS-113-53-S-D-230
DigiKey Part Number
612-MTMS-113-53-S-D-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-113-53-S-D-230
Description
CONN HDR .050" 26POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length
0.505" (12.83mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C