Image for MTMS-113-01-T-D-197 is not available
MTMS-113-01-T-D-197
DigiKey Part Number
612-MTMS-113-01-T-D-197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-113-01-T-D-197
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post
0.153" (3.89mm)
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C