Image for MTMS-112-59-L-S-500 is not available
MTMS-112-59-L-S-500
DigiKey Part Number
612-MTMS-112-59-L-S-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-112-59-L-S-500
Description
CONN HDR .050" 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.500" (12.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.755" (19.18mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C