Image for MTMS-110-59-S-S-510 is not available
MTMS-110-59-S-S-510
DigiKey Part Number
612-MTMS-110-59-S-S-510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-110-59-S-S-510
Description
CONN HDR .050" 10POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.510" (12.95mm)
Series
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length
0.755" (19.18mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C