Image for MTMS-110-54-G-D-335 is not available
MTMS-110-54-G-D-335
DigiKey Part Number
612-MTMS-110-54-G-D-335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-110-54-G-D-335
Description
CONN HDR .050" 20POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
MTMS-110-54-G-D-335 Models
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C