Image for MTMS-110-53-G-D-175 is not available
MTMS-110-53-G-D-175
DigiKey Part Number
612-MTMS-110-53-G-D-175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-110-53-G-D-175
Description
CONN HDR .050" 20POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
MTMS-110-53-G-D-175 Models
Contact Length - Mating
0.175" (4.45mm)
Series
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length
0.505" (12.83mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C