Image for MTMS-110-01-S-D-230 is not available
MTMS-110-01-S-D-230
DigiKey Part Number
612-MTMS-110-01-S-D-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-110-01-S-D-230
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMS-110-01-S-D-230 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C