Image for MTMS-109-02-G-D-100 is not available
MTMS-109-02-G-D-100
DigiKey Part Number
612-MTMS-109-02-G-D-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-109-02-G-D-100
Description
CONN HDR .050" 18POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
MTMS-109-02-G-D-100 Models
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.320" (8.13mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C