Image for MTMS-108-54-S-S-335 is not available
MTMS-108-54-S-S-335
DigiKey Part Number
612-MTMS-108-54-S-S-335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-108-54-S-S-335
Description
CONN HDR .050" 8POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C