Image for MTMS-108-53-G-S-280 is not available
MTMS-108-53-G-S-280
DigiKey Part Number
612-MTMS-108-53-G-S-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-108-53-G-S-280
Description
CONN HDR .050" 8POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.505" (12.83mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C