Image for MTMS-108-02-S-D-095 is not available
MTMS-108-02-S-D-095
DigiKey Part Number
612-MTMS-108-02-S-D-095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-108-02-S-D-095
Description
CONN HDR .050" 16POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.095" (2.41mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.320" (8.13mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C