Image for MTMS-106-01-T-S-230 is not available
MTMS-106-01-T-S-230
DigiKey Part Number
612-MTMS-106-01-T-S-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-106-01-T-S-230
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMS-106-01-T-S-230 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C