Image for MTMS-105-60-G-S-543 is not available
MTMS-105-60-G-S-543
DigiKey Part Number
612-MTMS-105-60-G-S-543-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-105-60-G-S-543
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMS-105-60-G-S-543 Models
Contact Length - Mating
0.543" (13.79mm)
Series
Contact Length - Post
0.182" (4.62mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.825" (20.95mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C