Image for MTMS-105-01-G-D-187 is not available
MTMS-105-01-G-D-187
DigiKey Part Number
612-MTMS-105-01-G-D-187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-105-01-G-D-187
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.187" (4.75mm)
Series
Contact Length - Post
0.163" (4.15mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C