Image for MTMS-104-01-L-S-229 is not available
MTMS-104-01-L-S-229
DigiKey Part Number
612-MTMS-104-01-L-S-229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-104-01-L-S-229
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.229" (5.82mm)
Series
Contact Length - Post
0.121" (3.08mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C