Image for MTMS-103-51-G-S-160 is not available
MTMS-103-51-G-S-160
DigiKey Part Number
612-MTMS-103-51-G-S-160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-103-51-G-S-160
Description
CONN HDR .050" 3POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.160" (4.06mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.410" (10.41mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C