Image for MTMS-103-01-L-S-230 is not available
MTMS-103-01-L-S-230
DigiKey Part Number
612-MTMS-103-01-L-S-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-103-01-L-S-230
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C