Image for MTMM-150-15-S-S-100 is not available
MTMM-150-15-S-S-100
DigiKey Part Number
612-MTMM-150-15-S-S-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-150-15-S-S-100
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-150-15-S-S-100 Models
Category
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.671" (17.04mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A