Image for MTMM-150-14-TM-S-500 is not available
MTMM-150-14-TM-S-500
DigiKey Part Number
MTMM-150-14-TM-S-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-150-14-TM-S-500
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-150-14-TM-S-500 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.500" (12.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.192" (4.88mm)
Overall Contact Length
0.751" (19.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A