Image for MTMM-150-08-F-S-120 is not available
MTMM-150-08-F-S-120
DigiKey Part Number
MTMM-150-08-F-S-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-150-08-F-S-120
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-150-08-F-S-120 Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.297" (7.55mm)
Series
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A